4. Jablůnka – Poválečná obnova výroby (5/1945-1950)

4J1 Konverze zbrojní výroby na civilní po válce
Po válce továrna čelila četným problémům (destrukce velké části továrny ustupující německou armádou, nucená výměna vedení, nepotřeba vojenské výroby v poválečné době apod.). Bylo nutné najít nové nebo oprášit starší mírové programy továrny. Byla opět zahájena výroba prskavek, různých domácích potřeb, kovové galanterie, svítidel a také dětských hraček, například pistolek na kapsle a kapslí do nich. Na výstavě civilních výrobků továrny v roce 1948 byl prezentován široký sortiment.

4J2 Některé civilní výrobky továrny
V Jablůnce se vyráběly různé tácy, tácky a podnosy...

4J3 Některé civilní výrobky továrny
V Jablůnce se vyráběly různé lampy, lampičky a svítidla...

4J4 Některé další civilní výrobky továrny

V Jablůnce se vyráběly také různé hračky pro děti...

4J5 Některé další civilní výrobky továrny

V Jablůnce se vyráběly různé rámečky na fotky, stojánky na fotky, psací soupravy, kuřácké soupravy, držáky hodin apod.

4J6 Některé další civilní výrobky továrny

V Jablůnce se vyráběly také spony na zavařovací sklenice pro uchovávání potravin, rukojeti na nářadí apod.

4J7 Ruční granáty OÚG vz. 34

Nejpozději v roce 1947 již byly opět vyráběny ruční granáty OÚG vz.34, které byly v roce 1949 nahrazeny zjednodušenou a modernizovanou verzí granátu s označení RG vz.49.

4J8 Ruční granáty RG vz. 49

V roce 1949 byla zahájena výroba zjednodušené a modernizované verze granátu OÚG vz.34 s označením RG vz.49.

4J9 Ruční granáty RG vz. 49 školní

V roce 1949 byla zahájena výroba zjednodušené a modernizované verze granátu OÚG vz.34 s označením RG vz.49. Kromě ostrých granátů byly vyráběny také jejich školní verze pro výcvik v červenohnědé barvě. Víko granátu nebylo zapertlované, nýbrž pouze nasunuté tak, aby se dal granát rozebírat.

4J10 Ruční granáty KJ-30

V Jablůnce byly testovány vývojové ruční granáty Konstrukty Praha - obranný s pákovým časovaným zapalovačem KJ-30. Výroba nebyla zavedena.

4J11 Ruční granáty KJ-40

V Jablůnce byly testovány vývojové ruční granáty Konstrukty Praha - protitankový KJ-40, který typově vycházel z ruského granátu RPG-6. Výroba nebyla zavedena.

4J12 Signální a osvětlovací náboje 26,5mm

V Jablůnce po válce ve skladech zůstaly některé nespotřebované komponenty na výrobu nábojů německé konstrukce, které byly po válce postupně spotřebovávány k výrobě světlic pro československou armádu, dokonce ještě i po roce 1950. Byly vyráběny minimálně signální náboje s jednou bílou světlicí a signální náboje s jednou červenou světlicí v různém provedení nábojnic (Ausführung C - Stahl - lakovaná ocelová například s kódem kww, nebo Ausführung E - Al-Pappe - lepenková s hliníkovou folií, například s kódy kww a ppx). Na těchto nábojích je typické mísení německého a československého hmatového značení víček a den. Nejpozději od roku 1947 jablůnecký závod také používá nově přidělený poválečný kód jpw.